Ako na správny výber štetca? Tieto kroky sa neoplatí zanedbať

Jedným z najdôležitejších krokov pri maľovaní nábytku je správny výber štetca. Ten nám ovplyvní nielen to, či sa nám bude maľovať pohodlne, ale najmä to, ako bude výsledný kúsok vyzerať. Aký je teda ten správny postup pri výbere štetca? Začnite otázkou: “Aký typ náteru chcem na nábytku dosiahnuť?”. 

Hlavným rozdielom medzi syntetickými a prírodnými štetcami je hrúbka a pružnosť štetín. Kým syntetické štetce majú štetiny jemné a mäkké, pri prírodných štetcoch je to zväčša naopak. Práve hrúbka štetín štetca ovplyvňuje to, ako výsledný náter vyzerá. Čím hrubšie štetiny má štetec, ktorým maľujete, tým výraznejšie ťahy štetca po sebe vo farbe zanechá. 

Hladký finiš

  1. Ak ste sa rozhodli pre hladký finiš na Vašom nábytku, siahnite po syntetickom štetci.
  2. Ak maľujete na rovnú plochu, poslúži Vám plochý štetec s rovným usporiadaním štetín.
  3. Ak sa chystáte maľovať nábytok, na ktorom sú výrezy alebo záhyby, siahnite po plochom štetci, ktorý má skosený špic, ktorý zvládne uhly a záhyby na nábytku ľavou zadnou.
  4. Pri maľovaní nábytku, ktorý má ozdobné ornamenty alebo bordúry, skvelým pomocníkom sú štetce s rôznymi usporiadaniami štetín, napríklad okrúhle štetce, ktoré sú ideálne napríklad na stoličky alebo nožičky komôd, vejárovité štetce, ktoré sa prispôsobia záhybom, alebo hranaté štetce, ktoré farbu uvoľňujú naraz z viacerých strán.

Plochý syntetický štetec Zibra na hladký povrchPlochý syntetický štetec Zibra vhodný na maľovanie väčších plôch.

Štetec Zibra plochého tvaru so skoseným špicom vhodný na maľovanie všetkými typmi farieb.

Správny výber štetca - značka Zibra - guľatý štetecOkrúhly štetec uľahčí maľovanie menších povrchov.

Syntetické štetce značiek Dixie Belle Paint a Zibra

Syntetické štetce sú ideálne nielen na nanášanie farby, ale aj na lakovanie. Značky štetcov Dixie Belle Paint a Zibra patria medzi najkvalitnejšie štetce dostupné na trhu a vyznačujú sa výnimočnou odolnosťou, kvalitou a prepracovaním priamo šitým na mieru používateľov. 

Štetce značky Zibra vďaka svojej patentovanej technológii dokonalo rozložia množstvo nabratej farby do celej plochy štetca tak, aby ju pri tlaku na povrch uvoľnovali postupne a rovnomerne. Vďaka tomu behom chvíľky namaľujete veľké plochy bez toho, aby vám počas maľovania farba zo štetca kvapkala, alebo vynechávala miesta na maľovanom povrchu. Značka Zibra pri vytváraní svojich štetcov myslela aj na tie najmenšie detaily, ako je pohodlné uchopenie tak, aby ste po maľovaní nemali otlačené miesta na rukách, alebo samotné čistenie štetcov, kedy je vďaka dvojnásobnému uchopeniu štetcov eliminované vypadávanie štetín. 


Ako na správny výber štetca? Tieto kroky sa neoplatí zanedbať

Vejárovitý štetec sa dostane medzi škáry na lištách, stĺpoch alebo iné užšie a detailnejšie časti nábytku.

Ďalšou alternatívou pre dosiahnutie hladkého náteru je použitie valčeka. Najčastejšie používanými typmi valčeka pri maľovaní nábytku sú penové valčeky alebo valčeky z mikrovlákna. Pri maľovaní valčekmi je dôležité uvedomiť si, že čím je valček hrubší, tým viac nasaje nielen farby, ale aj vzduchu. Pri penovom valčeku sa vám tak môže stať, že sa pri nanášaní farby vytvoria bublinky, ktoré pri pohľade z diaľky pôsobia ako čiarky po stranách valčeka. Vhodnejšou alternatívou je preto valček z mikrovlákna, ktorý farbu roznesie rovnomerne a dopomôže takzvanému samozalievaciemu efektu. Vďaka nemu sa jednotlivé ťahy valčeka zlejú a nezanechávajú medzi sebozu čiarky. 

Viditeľné ťahy štetca

Ak ste sa rozhodli, že chcete mať na svojom nábytku viditeľné ťahy štetca, siahnite po prírodnom štetci. Najčastejšie používaným tvarom štetca pri maľovaní prírodnými štetcami je guľatý tvar. Guľatá hlava štetca naberie veľké množstvo farby, ktoré je uvoľňované vo veľkom množstve v závislosti od tlaku vyvinutého na štetec. Guľaté štetce zanechávajú vo farbe najväčšie stopy, ktoré sú častokrát na konci zvýrazňované voskovanímm alebo patinovaním. Prírodné štetce sú ideálne aj pre samotné voskovanie, kedy je vďaka pevným štetinám zaručené jednoduché rozpracovanie tuhšieho vosku do všetkých miest. Kvalitné prírodné štetce sa vyznačujú vysokou živosnosťou. Oproti syntetickým štetcom sa pri nich však vo väčšej miere vyskytuje vypadávanie štetín, ktoré je spôsobené tým, že štetiny sa prirodzene skracujú a stenšujú, preto sa ich väzba časom uvoľní. 

Starostlivosť o štetce

Ruka v ruke so štetcami kráča aj starostlivosť o ne. Kvalitný štetec je investicia na niekoľko rokov a preto by ste sa o ne mali náležite starať. Tipy pre udržanie štetcov v kondícii: 

  1. Štetce po maľovaní nenechávajte uschnúť. Ak nemáte čas štetec umyť hneď po domaľovaní, majte pri sebe pripravený pohár s vodou, do ktorého štetec namočíte. 
  2. Používajte vhodné prípravky na čistenie štetcov. Na trhu zoženiete množstvo prípravkov, pomocou ktorých udržíte svoje štetce ako nové. Jedným z nich je mydlo na štetce Scrubby soap, ktoré má prírodné zloženie, ktoré uvoľní zo štetca farbu, lak i vosk a zanechá štetiny jemné a ošetrené. Má v sebe zabudovanú hubku, pomocou ktorej zo štetca odstráni farbu šetrne a efektívne.
  3. Ak sa Vám náhodou stane, že Vám farba na štetcoch zaschla a neviete ju odstrániť bežným umývaním ani mydlom, skvelým prípravkom je čistič na štetce Clean as Whistle, ktorý rozpustí aj najodolnejšiu farbu zaschnutú na štetinách.
  4. Štetce nechajte usušiť štetinami nadol, vďaka čomu si zanechajú štetiny svoje usporiadanie a tvar. 

Odporúčané štetce a pomôcky: